U naselju Vrčin pojavio se problem nedostatka mesta na postojećem groblju, zbog čega je, kako tvrde meštani, u neposrednoj blizini legalnog groblja počelo da se širi nelegalno groblje na privatnim parcelama. Iako građani već neko vreme upozoravaju nadležne institucije, reakcije za sada nema.
Kako navode stanovnici, zbog popunjenosti gradskog groblja pojedini vlasnici zemljišta počeli su da prodaju mesta za sahranjivanje na privatnim parcelama. Jedan od meštana koji se protivi takvoj praksi je novinar Milan Jovanović, koji tvrdi da su se građani obraćali brojnim institucijama.
“Žalili smo se svim institucijama u ovoj zemlji, komunalnoj inspekciji, građevinskoj inspekciji, ekološkoj inspekciji, kome se nismo obraćali, šta nismo preduzeli”, kaže Jovanović.
Prema rečima meštanina Slaviša Dukić, podnete su i krivične prijave, ali bez rezultata.
“U drugi opštinski sud smo podneli krivične prijave. Ne vredi, mi više ne znamo kome da se obraćamo”, kaže Dukić.
Građani su, kako navode, pokrenuli i peticiju kako bi nadležni reagovali.
“Imamo peticiju preko 200-300 potpisa građana da neko zaustavi tu grobarsku mafiju”, kaže Jovanović.
Dukić dodaje da se meštani osećaju prepušteni sami sebi.
“Niko ne reaguje. Ja nisam nadležan, ja nisam nadležan. Idite ovde, idite ovde. Došlo je vreme da mi, ne znam šta ćemo da radimo, da li da se selimo”, kaže Dukić.

S druge strane, vlasnik jedne od parcela na kojima se prodaju grobna mesta, Nenad Isidorović, tvrdi da takva praksa nije izolovana i da se groblje proširilo i na druge privatne parcele.
“Ovo uz kapelu dole, okolo… Sve su privatne parcele. Gde je preko 300, 400 grobova, jer na starom nema mesta”, kaže Nenad Isidorović, vlasnik parcele.
On navodi da prodaje mesta za sahranu po ceni od oko 1.300 evra, ali i da očekuje da će se problem uskoro rešiti kroz odgovarajuću dokumentaciju.
“Postoji regulativa iz 2014, mi trenutno čekamo iz SiV-a 3 izveštaj, rešenje po kojem će se doneti ta saglasnost i imamo informaciju o lokaciji iz urbanizma gde je ova parcela predviđena za grob. Lepo piše ova parcela za šta može da postoji i tu je završena svaka priča”, kaže Isidorović.
Pored legalnosti, spor se vodi i oko pitanja bezbednosti vode, jer zakon zabranjuje sahranjivanje u blizini vodoizvorišta.
“Jer ćemo ostati bez pijaće vode, ostaćemo bez svojih bunara u koje smo uložili ogroman novac, to će nam sve biti uništeno”, kaže Jovanović.
Isidorović, međutim, tvrdi da su analize pokazale da voda iz bunara već nije za upotrebu.
“Mi smo izvadili iz tri bunara uzorke vode, i dobili smo izveštaj da ta voda nije ni za tehničku upotrebu. Jer su to plitke vode”, kaže Isidorović.
Jovanović osporava takve tvrdnje.
“Ja moralno i odgovorno tvrdim da on laže. On je možda uzimao vodu, ali ko zna odakle, iz kojih bunara ili možda iz neke kanalizacije. Svi smo ga isterali iz svojih dvorišta i niko mu nije dao vodu da on nosi na analizu”, tvrdi Jovanović.
Prema rečima Stefan Simić iz Pokret slobodnih građana, problem nelegalnih grobalja nije ograničen samo na Vrčin, već postoji i u drugim delovima opštine Grocka.
“Ovo nije zaista samo problem u Vrčinu, ovo je problem u celoj Grockoj i ponudio sam rešenje, a to je da grad Beograd, to jest republika, otkupi ove parcele koje se nalaze uz sama groblja i da onda imaju namenu, pošto ne može privatna lica, ne mogu da budu vlasnici groblja”, kaže Stefan Simić iz PSG.
Prema važećem zakonu, sahranjivanje na privatnim parcelama nije dozvoljeno, već je ta delatnost u nadležnosti javnih komunalnih preduzeća ili lokalne samouprave.
Izvor: n1info.rs
